Proč jsou sójové svíčky zdravější?

04.01.2024

Možná jste již někdy zaslechli informaci, že svíčky z parafínu mohou být karcinogenní. Bohužel, není to tak úplně nepravdivá informace. V dnešním článku se dozvíte více o tom, proč je lepší a zdravější používat svíčky ze sójového vosku. Ale také něco o tom, zda je vhodné přidávat do vonných svíček esenciální oleje, kosmetické vůně nebo vonné oleje s certifikací.

Sója versus parafín

Parafín, jak jste možná již někde zaslechli, je vedlejším produktem ropy. A ruku na srdce, kdo by chtěl vdechovat ropu? Při jeho hoření se uvolňuje do ovzduší více sazí, ale také látky jako je styren, benzen, toluen nebo aceton. Tyto látky, které se uvolňují při hoření a mohou se usadit hluboko v plicích, pak negativně působí na naše zdraví. Útěchou vám ovšem může být fakt, že to ale není zas tak závažné, pokud nepálíte svíčky každý den a v uzavřené místnosti. Otázkou ale je, proč to riskovat. Tu si musí položit každý sám.

Sója je oproti tomu přírodním produktem, který se pěstuje. Co zasadíš, to sklidíš. A to odpovídá také otázce zdraví. Pokud pálíte sójové svíčky, můžete to dělat denně a v klidu.

Jak je to s oleji?

Esenciální oleje

Esenciální nebo také éterické oleje jsou skvělým pomocníkem a mají blahodárný vliv na naše psychické i fyzické zdraví. Avšak na jejich výrobu musí být sklizeno tolik rostlin, že vlastně nejsou zrovna ekologickou variantou. Například na 1kg levandulového oleje je zapotřebí 150 kg rostlin. Dokážete si představit to množství, když víte, jak je jeden kvítek lehounký? Nebo na takový meduňkový olej je to při 1kg spotřeba 5 - 10 tun rostlin! Narovinu tedy přiznávám, že esenciální oleje do svíček nepoužívám. Možná to někoho zklame, ale dle mého názoru je to pro běžné pálení opravdu plýtvání přírodou. Pokud někdy budu mít na e-shopu v nabídce svíčky s esenciálními oleji, bude se jednat o limitovanou edici s odpovídající cenou, určenou pro zlepšení psychické kondice. :-) 

Vonné oleje s certifikátem IFRA

A co že tedy používám, aby to bylo zdravotně nezávadné, vhodné pro pálení svíček a následné vdechování? Do sójových svíček CANDLE používám zásadně vonné oleje, které mají odpovídající certifikaci IFRA. Více si o tématu esenciální versus vonné oleje řekneme v dalším článku, avšak základní informací, kterou potřebujete vědět je, že neobsahují PEG, ftaláty a parabeny.

Kosmetické vůně prosím ne!

No a nakonec jsou tu kosmetické vůně, které se mohou zaměnit právě s vonnými oleji, jelikož se často taktéž nazývají prostě jen vonné oleje. Tyto oleje však nemají certifikát IFRA obsahují například ftaláty, které mohou negativně působit na reprodukční systém, hormonální systém, oslabovat imunitu nebo i poškozovat některé orgány. Pokud si tedy kupujete vonné oleje, vždy dbejte na to, aby měli certifikát IFRA, případně se u nich objevilo logo IFRA.

Výběr je vždy ale pouze na vás. :-) Mějte se krásně. L.