Čínský rok Draka 2024

10.02.2024

Rok 2024 je v Číně rokem draka, jehož tématem je "zelený dřevěný drak". Rok draka začne 10. února 2024 a skončí 28. ledna 2025. V čínské mytologii draci ovlivňují počasí, úrodu a přinášejí světu prosperitu. Každý rok je spojen s jedním z pěti prvků: kov, voda, oheň, dřevo a země. Každý cyklus se pak opakuje každých šedesát let. Rok 2024 je rokem Zeleného dřevěného draka a naposledy byl tento rok v roce 1964. Proč zelená? Energie Dřevěného draka je tradičně zelená.

Co to znamená Čínský rok Draka?

Čínský drak je jiný, než ten evropský, který vypadá jako létající ještěr, a dokonce nemá ani více hlav. Tato chiméra se skládá z různých organismů. Obvykle má parohy, ďábelské oči, hadí krk, břicho z kohouta nebo žáby, šupiny kapra, drápy orla, končetiny tygra a vousy jako zkušený stařec. Ačkoliv může působit celkem děsivě, v Číně je tento drak vnímán jako laskavé a spravedlivé stvoření, tedy pozitivně. Drak je na pátém místě v čínském zvěrokruhu. Je to jediné mýtické stvoření v celém zvěrokruhu. Je považován za nejenergičtější a nejsilnější zvíře. Kromě toho je toto stvoření jediným nejinteligentnějším zvířetem, vedle fénixů, jednorožců a želv.

Číňané se vás budou rádi ptát na osobní otázky, jako například: odkud pocházíte, jak se jmenujete, kdy jste byli narození, čím se živíte, kolik peněz vyděláváte, jak velkou máte rodinu, ale také, jaké zvíře zvěrokruhu dle horoskopu je to vaše? Různá zvířata v jejich zvěrokruhu jsou pak spojována s různými vlastnostmi. U draka to jsou zejména: impulzivita, cílevědomost, sebevědomí, upřímnost, tvrdohlavost, empatie a spravedlnost. Známé osobnosti, které byly narozeny ve znamení draka jsou například: Bruce Lee, Patrick Swayze nebo John Lennon.

Pro tento rok, a také v průběhu novoročních oslav v Číně, budete vídat barvy šedobílé, zlaté a stříbrné. Věří, že právě tyto odstíny přináší drakovi štěstí. Naopak zelená, i když jde o rok Zeleného dřevěného draka, nebude dobrá pro ty, kteří se v tomto roce narodily (tedy pro ročník 1964). Není to však tak, že by jedno znamení přinášelo štěstí a druhé ne. Podle Číňanů je důležité, jaké cíle si v daném roce nastavíte, protože ne všichni se mohou narodit v silném roce Draka, někdo se narodí naopak v roce Krysy či Hada, které jsou slabší.


Co přinese rok 2024, tedy rok Draka?

Vztahy a osobní život

Rok zeleného draka bude mít významný dopad na každou sféru lidského bytí. Rok draka se bude vyznačovat energií mužského jangu. V oddaných vztazích zvítězí láska, romantika, důvěra a víra. Ti, kteří jsou připraveni odpustit všechny své i cizí minulé prohřešky a křivdy, budou mít jedinečnou příležitost udělat tento posun právě v roce 2024. Naopak ti, kteří odmítají zapomenout, zapříčiní, že se od nich jejich milovaná či blízká osoba oddálí. Dračí arogance však poslouží jako překážka pro vytváření nových vztahů a sdružení. V důsledku toho je důležité najít kompromis, prokázat trpělivost a mít v sobě také kus diplomacie.

Dračí rok bude mít významný dopad na porodnost kvůli ohnivé povaze draka. Děti, které se narodí v tomto roce, budou potřebovat více pozornosti a péče, aby se staly výjimečnými a měly vyrovnanou osobnost. 

Finance

Tato velmi silná energie, kterou Zelený dřevěný drak přinese, slibuje také úspěch v oblasti financí a kariéry, pokud budeme moudře a pokorně plánovat. Je zde varování, abychom nevěřili lidem, kteří by nás mohli oklamat nebo chtěli zničit naše plány, dejme na vlastní intuici. Naopak, pokud projevíte v tomto roce štědrost, laskavost a upřímnost, vzdáte se pomluv a pokryteckých projevů, pravděpodobně dosáhnete všech svých cílů. Nejvíce se bude dařit řečníkům a lídrům. Pozor na velké půjčky, nemusely by se vyplatit.

Vnitřní pocity tohoto roku a doporučení

Od začátku roku až do podzimním měsíců bude ve většině lidí panovat vnitřní pocit spokojenosti a dobré nálady. Na podzim by tento pocit mohl slábnout a tak se doporučuje vydat se někam na dovolenou, ideálně do teplých krajin, kde si odpočinete. Pro udržení celoroční pohody je pak doporučeno denně cvičit, praktikovat například pránájámu, jógu a další druhy meditací. Z hlediska stravy bychom se měli v letošním roce zaměřit na výživnou a pestrou stravu. Konzumujte čerstvé byliny, jablka a obiloviny. Velkou roli bude hrát také dostatečný a kvalitní spánek.


Legenda o drakovi

Čínská legenda praví, že v období Nefritového císaře "Yu Di", který patřil v čínském náboženství k nejuctívanějším a k nejoblíbenějším z taoistických božstev, byly uspořádány mezi zvířaty znamení zvěrokruhu závody, aby se určilo jejich pořadí.

Předpokládalo se, že drak skončí na prvním místě. Avšak, když se závod chýlil ke konci, drak zahlédl vesnici, která trpěla suchem. Bylo mu těch lidí líto, a tak letěl vysoko nad mraky, aby je rozmíchal a způsobil déšť. Když letěl dál, viděl falší vesnici, jak je zaplavená povodněmi. A tak se drak slitoval, polkl všechnu vodu ve vesnici a letěl dál. Těsně před cílem zahlédl králíka, kterého pronásledoval vlk. Aby ho ochránil, nechal ho běžet před sebou. A tak se stalo to, že nejsilnější a nejmocnější stvoření skončilo na pátém místě, až za krysou, býkem, tygrem a králíkem.

Tato legenda jen podkládá to, co bylo víše napsáno. Ten, kdo projeví dobrosrdečnost, tomu se může skutečně dařit. Ten kdo najde pokoru a kompromis, ten najde spokojenost.

Na závěr si dáme jedno motto, které se k tomuto roku bude hodit:

"Žij tak, jak chceš ty, a ne jak ostatní očekávají, že budeš žít. Nezáleží na tom, zda splníš jejich očekávání. Bez nich zemřeš a svá vítězství vyhraješ sám." - Konfucius

Přeji vám, aby rok Zeleného dřevěného draka přinesl jen to dobré, a odnesl staré křivdy i nepokoj v nás. Lucie