Fascinující historie svátku svatého Valentýna: Příběh o lásce a romantice

18.01.2024

Za necelý měsíc budeme slavit svatého Valentýna, den zamilovaných. A jelikož již teď přicházím s kolekcí valentýnských sójových svíček a vonných vosků do aromalamp, je vhodné si o svatém Valentýnu něco říct i z hlediska historie. Mnoho lidí jej totiž považuje za americký svátek. Avšak jedna z mnoha legend vypráví o římském knězi z dob císaře Claudia II. Znáte ji?

Historie Valentýna, od starověkých římských svátků až po novodobé oslavy.

O tom, že Valentýn není výdobytkem moderní doby svědčí i to, že jej slaví všichni zamilovaní a jeho počátky sahají až do starého Říma. Oproti tomu, jak přistupujeme k dnešnímu svátku jsme však tehdy příliš romantici nebyli. Takzvaná Lupercalia ("Lupercalia"), která se koná v polovině února, je pohanský festival oslavující plodnost a rituální očistu od zlých vlivů.

Tyto oslavy ctí Fauna, Boha stád, úrody a plodnosti, stejně jako Romula a Rema, zakladatele Říma. V předvečer oslavy byl do schránky vhozen lístek se jménem neprovdané dívky. Svobodní muži si pak lístky losovali a podle nich byla na přes rok svatba. Často se stávalo, že se tito dva pak měli skutečně rádi a zůstali spolu. Pohanský svátek postupně zanikl a byl nahrazen svátkem Očišťování Panny Marie v roce 494.

Příběh o svatém Valentýnu

Den svatého Valentýna má dlouhou tradici a k ​​němu se váže mnoho legend. Nejznámější z nich je ta o římském knězi jménem Valentýn, který žil ve třetím století našeho letopočtu. Za vlády císaře Claudia II. se vedli nekonečné války a vydávali se přísné zákazy sňatků pro vojáky. To proto, že svobodní vojáci byli odvážnější válečníci, kteří neutíkali domů, aby byli se svými rodinami. Reverend Valentine však tyto sňatky tajně uzavíral i přes přísný zákaz, za což byl odsouzen k smrti a 14. února 269 popraven. O několik let později byl prohlášen za svatého mučedníka a den jeho smrti se stal dnem památky na jeho počest. Svatý Valentýn se tak stal patronem zamilovaných a zrodila se tradice slavení svatého Valentýna.

Ať už patříte mezi ty, co tento svátek slaví nebo ne, o lásku, zamilovanost a jiskru ve vztahu je potřeba pečovat. Pokud jste to tedy viděli tak, že jde o americký svátek, třeba tento den budete od teď vnímat jinak, jako den, kdy byl popraven římský kněz, který žehnal lásce...

Pokud chcete potěšit svou drahou polovičku, zavítejte na e-shopu do sekce Valentýn. A jestli nevíte, jakou svíčku vybrat, nebo si vzpomenete přesně 14.2.2024, jsou zde dárkové valentýnské poukazy, které vám odešlu na e-mail ještě v ten den, ihned po zaplacení objednávky.

Mějte se rádi. Lucie